
– Eftersom vi inte kan ta emot publik just nu är det extra roligt att de som kommer hit för att vaccinerade samtidigt får uppleva lite scenkonst i form av inspelade konserter med Bohuslän Big Band, berättar Malin Sjölin-Lorentzson som är konferensansvarig på Vara Konserthus i ett pressmeddelande.
Sparbanken Blackbox är en stor och rymlig lokal och kan ta upp emot 850 personer vid en konsert, vilket gör att det är bra förutsättningar för att vaccinationen ska kunna genomföras på ett smittsäkert sätt. I lokalen har konserthusets scentekniker och vaktmästare byggt upp vaccinationsbås. De som väntar i samband med sin vaccinationsspruta får sitta på läktaren och se på konserter med Bohuslän Big Band på storbildsskärm.
– Givetvis längtar vi efter att kunna ha konferensgäster och publik i huset igen, men just nu känns det väldigt bra att vi kan hjälpa kommunen med vaccinationer och även göra det till en så trevlig upplevelse som möjligt trots omständigheterna, säger Malin Sjölin-Lorentzson.