Annons
Vidare till skaraborgslanstidning.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Sportsliga framgångarna har kostat – Skara HF går minus med en halv miljon

Säsongen 2018/2019 blev Skara HF:s sportsligt bästa någonsin. Men framgångarna har kostat en hel del pengar.

Under den gångna säsongen svarade Skara HF för sin sportsligt bästa säsong någonsin och tog sig till slutspel för första gången. Så sent som i helgen tog Skaralaget också SM-guld i beachhandboll.

LÄS MER: Skara HF svenska mästare i beachhandboll

Men de sportsliga framgångarna har kostat en hel del och under klubbens årsmöte, som hölls på måndagskvällen, redovisades ett underskott på 469 000 kronor. I ett inlägg på klubbens hemsida nämns uteblivna sponsorintäkter och en dyrare spelartrupp som två bakomliggande orsaker till minusresultatet.

Skaraklubben har ett eget kapital på 400 000 kronor och har en målsättning om att nå ett nollresultat nästa år. I samband med årsmötet omvaldes också Stefan Jern som ordförande i Skara HF.

BILDEXTRA: 70 (!) bilder från Skara HF:s SM-guld i beachhandboll