Annons
Vidare till skaraborgslanstidning.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

IFK Skövdes försäsongsschema klart – här är lagen de möter

Det blir främst danska och norska lag som IFK Skövde spelar träningsmatcher mot den här försäsongen. – Det blir större variation att spela mot andra lag än de man möter under säsong, säger tränaren Jonas Wille till klubbens hemsida.

Under torsdagen släppte IFK Skövde sitt spelschema för försäsongen som inleds med match hemma mot danska Frederica den 2 augusti.

Och det är just skandinaviska lag, framför allt danska och norska lag, som fokus har lagts på.

– Det blir större variation att spela mot andra lag än de man möter under säsong. Därför har vi först och främst sökt norskt och danskt motstånd, säger Wille till klubbens hemsida.

Mellan den 7 och 11 augusti ska laget till Danmark på träningsläger. Där spelas tre matcher; Aalborg, Århus och Mors-Thyr. En vecka senare, den 17-18 augusti, ska laget till Willes hemstad Halden för Grimsrud cup.

24-25 augusti spelas Nordic Choice Hotel cup i Skövde där Skjern och Runar.

Genrepet spelas mot Halden den 31 augusti. Handbollsligan startar den 9 september.