Annons
Vidare till skaraborgslanstidning.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är Skogsbergs nya roll i Skara HF: "Oerhört roligt och spännande"

Petra Skogsberg nådde stora framgångar som spelare.
Nu ska hon dela med sig av sina erfarenheter – som ny utvecklingscoach i Skara HF.

Petra Skogsberg inledde sin handbollskarriär i Skara HF. Därefter blev det SM-finaler med både Skövde HF och Lugi, proffsspel i Danmark samt 64 A-landskamper med Sverige för den snabba kantspelaren.

2013 valde hon att återvända till moderklubben. Där har hon därefter både varit både spelare och ledare i A-laget.

Senaste tiden har hon dock varit föräldraledig. Men nu är 36-åringen tillbaka inom handbollen.

– Det är oerhört roligt och spännande och jag ser verkligen fram mot mitt nya uppdrag. Förhoppningsvis ska det kunna leda till att vi får fler spelare från den egna klubben som får insikt om och intresse för att utveckla sig för spel i högre nivåer, säger hon på klubbens hemsida.

Petra kommer att jobba med A-flickorna, juniorerna och U-laget – sammanlagt cirka 50-60 spelare.

Och detta har hon, i samarbete med lagens ledare, redan påbörjat.

– Det är väldigt viktigt att klubben kan arbeta med att föra fram sina egna spelare. Vi vill ge våra ungdomar en handbollskarriär och en möjlighet att utveckla sitt handbollsintresse. Det kan vara som spelare eller i andra roller inom föreningen, säger Skara HF:s vice ordförande Eva Grehag på klubbens hemsida.

LÄS MER: Klart: Skadevi Handbollscup ställs in

LÄS OCKSÅ: Skara HF föll i genrepet mot Skövde HF