Annons
Vidare till skaraborgslanstidning.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

De får stipendier på Katedralskolan

 
Student 2019
Visa alla artiklar

I samband med firandet delades många stipendier ut till Katedralskolans studenter.

BA16: Johan Lundqvist, för flit, Alexander Nordqvist för gott kamratskap, Mahdi Rezai, för goda kunskaper i bygg och anläggning, Linus Strandäng, för flit och goda kunskaper i Sveriges byggindustrier, Willy Svensson, för goda kunskaper i byggnadsplåtslageri samt idrott, Sanne Ålander, från Frimurarföreningen i Skövde samt för gott kamratskap.

BF18: Felicia Thorn, för goda kunskaper i barn- och fritidsämnen.

EE18: Oliver Johansson, för flit, Kevin Nielsen, för flit.

EK16: Alaa Abd El Aziz, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen, Julia Hellkvist, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen, Emanuel Håkansson, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen samt naturkunskap och väl utfört gymnasiearbete från Sparbanken Skaraborgs skolstipendium, Frida Karlsson, för goda kunskaper i idrott, Lana Mowed, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen samt svenska som andraspråk, Matilda Pettersson, för väl utfört gymnasiearbetet från Sparbanken Skaraborgs skolstipendium.

EK17: Hugo Eliasson, för goda kunskaper i företagsekonomi samt samhällskunskap, Stina Jern Karlsson, för goda kunskaper i samhällskunskap, Wilma Olausson, för goda kunskaper i samhällskunskap, Linus Strand, för goda kunskaper i företagsekonomi.

ES16: Linda Arvidsson, för goda kunskaper i dans, Jennifer Boström, för goda kunskaper i dans samt idrott och hälsa, Alexandra Dahlqvist, för goda kunskaper i teater samt svenska, Filippa Frick, för goda kunskaper i konstarterna och samhället samt svenska, Lisen Johansson, för flit, Ebba Johansson-Qvick, för goda kunskaper i dans, Jonna Josefsson, för gott kamratskap samt goda kunskaper i svenska, Emma Lopez Brolin, för goda kunskaper i dans, Moa Löfberg, för goda kunskaper i dans samt naturkunskap, Nora Rydberg, för goda kunskaper i dans, Ah Ta Yaw, för goda kunskaper i teater.

ES17: Hussein Akbari, för goda kunskaper i engelska, Vera Dahl, för goda kunskaper i historia.

ES18: Emily Henricsson, för goda kunskaper i naturkunskap, Tuva Kjellsson, för goda kunskaper i naturkunskap, Alva Wadman, för goda kunskaper i naturkunskap.

FT16: Linus Nyborg, för flit/Adalvard, Hampus Lindstedt Karlsson, för gott kamratskap.

HA17: Amanda Gillberg, för flit, Moa Häljebo, för goda kunskaper i utställningsdesign, Tove Lind, för flit, Moa Lundberg, för goda kunskaper i personlig försäljning, Tova Storm Anund, för flit samt kamratskap.

IB16: Clara Andersson för gott kamratskap, Alma Eldelid, från Ernst Carlsson samt för goda kunskaper i engelska samt fysik, Helmer Erlandsson, för goda kunskaper i engelska, Cornelia Graje, för goda kunskaper i historia, David Högman, för goda kunskaper i engelska samt kamratskap, Agnes Ingemarsson, för goda kunskaper i kem, Julia Ivarsson, för gott kamratskap, Frida Landegren, för goda kunskaper i kemi, psykologi, biologi samt matematik, Alva Lindström, för goda kunskaper i engelska samt historia, Elsa Nordström, för goda kunskaper i Historia, engelska samt svenska, och Frimurarföreningen i Skövde, Jonas Planck, för goda kunskaper i historia samt svenska, Ebba Råhnängen, för goda kunskaper i svenska, Alexander Thorstensson, för goda kunskaper i matematik.

IB17: Matilda Morin, för fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa), Victoria Neubacher, för fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa), Linnea Hösli, för fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa).

IMPRE: Maya Al Shaabi, för flit, Hanaf Mohamed, för flit/Adalvard, Fardous Mohamed, för flit/Adalvard.

MOP16: Eskil Fägerblad, för goda kunskaper i idrott, Johanna Johansson, för goda kunskaper i musikämnen, Vilgot Millton, för goda kunskaper i musikämnen, Samuel Nilsson, för gott kamratskap, Gustav Ytterberg, för flit samt naturkunskap.

NA16: Albin Appell, för goda kunskaper i idrott, matematik samt kemi, biologi och fysik, Stina Jacobson, får Idrottsskölden, Lovisa Jakobsson, för goda kunskaper i biologi, Emma Johansson, för flit samt matematik, Jamie Mersh, för goda kunskaper i engelska, matematik samt fysik, kemi och biologi, Hedvig Sandstedt, för goda kunskaper i idrott samt matematik, Melker Sennelöv, för goda kunskaper i fysik, Gabriel Shamoun, för goda kunskaper i matematik, spanska, flit samt svenska som andraspråk, Alina Wåhlberg, för goda kunskaper i matematik.

NA17: Korab Berisha, för goda kunskaper i moderna språk Tyska, Karin Ålander, för goda kunskaper i moderna språk franska samt fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa).

SA16: Carolina Ahlgren, för goda kunskaper i samhällsämnen, Josefine Albansson, för goda kunskaper i medieämnen, Fanny Erlandsson, för goda kunskaper i svenska, historia, religion, samhällsämnen samt engelska, Vilgot Gustafsson, för flit/Adalvard, Saga Hjertén, för goda kunskaper i engelska, samhällsämnen, historia, idrott och religion samt Ernst Carlsson, Saga Pettersson, för goda kunskaper i engelska samt flit, Ludvig Prytz Olsson, för gott kamratskap, Lina Rådström, för goda kunskaper i religion samt samhällsämnen, Salem Tedla, för gott kamratskap, Kajsa Tholin Börjefors, för goda kunskaper i samhällsämnen, religion samt svenska, Jeanette Viklund, för goda kunskaper i samhällsämnen samt religion.

TE16: Oscar Larsson, för goda kunskaper i idrott samt matematik.

TE17: Pontus Grönlund Plöen, för folkbokföringsort Synnerby, Philip Robertsson, för goda kunskaper i programmering, Ahmed Seed Abdullahi, för flit.

TE18: Lars Johansson, för gott kamratskap.

VO16: Nina Andersson, från Skara kommun - Goda kunskaper i vårdämnen, Saynab Farah, från Skara kommun - Goda kunskaper i vårdämnen, Eleonora Fazlijaj, från Skara kommun - Goda kunskaper i vårdämnen, Halimo Hassan Mahamud, från SkaS (Skaraborgs sjukhus) - Goda kunskaper i vårdämnen, Tanya Mustafa, för goda kunskaper i vårdämnen.

Lunds universitet: Ellen Rangsjö, från Ossian Mellin, Erik Nyberg, från Ossian Mellin.

Uppsala universitet: Cornelia Tell, från Ossian Mellin, Jonas Bredelius, från Ossian Mellin, Johanna Beskow, från Ossian Mellin.

Reservation för eventuella felaktigheter.