12 jordskalv på ett år – därför drabbas vi i Skaraborg så mycket
SkaraborgFör ett år sedan skakades Skaraborg av det största jordskalvet sedan 1995. Sedan dess har ytterligare tolv skalv träffat Skaraborg.
– Det är kontinuerlig aktivitet i området, säger seismolog Björn Lund.
VÄSTRA GÖTALANDEfter problemen på Sjukvårdens larmcentral är nu ett alternativ som studeras att låta SOS Alarm ta över hela alarmeringstjänsten för regionen igen. Då skulle man vara tillbaka på ruta ett igen efter en lång resa.
– Vi fortsätter att flytta oss runt i det här ärendet men kommer inte i mål, säger Jonas Andersson (L), ordförande i Hälso- och sjukvårdsstyrelsen.
HANDBOLLNästa fredag presenteras den svenska truppen till herrarnas EM på hemmaplan i januari.
I den uttagna bruttotruppen finns IFK Skövdes Jack Thurin med.
FOTBOLLRobert Barkin, 29, och Daniel Hermansson, 34, i Vara SK har de senaste åren inte bara tagit kampen på fotbollsplanen.
De har också lagt ned sin själ för att hjälpa medspelaren Milad Tahiry, 18, att få stanna i Sverige efter att ha blivit utvisad till sitt hemland.
Det lyckades – och nu har duon hyllats för sin fina gärning.
SKÖVDEEn Skövdebo i 30-årsåldern sitter i dag häktad för barnpornografibrott och en rad andra punkter, där han misstänks ha tvingat barn till sexuella handlingar.
Men nu har utredarna upptäckt nya brottsmisstankar.
TidaholmSvante Schultz, ordförande i Företagarna i Tidaholm, skräder inte orden när det gäller Nobias beslut att flytta verksamheten från bruksorten till Jönköping.
– Oerhört korkat, hade det funnits ett Nobelpris i klantighet så hade de vunnit det. Vi ska inte ta ut förlusten i förtid. Det är en avsiktsförklaring och vi har fortfarande möjlighet att påverka så att de ändrar sig.
JönköpingUnder torsdagen hålls slutpläderingarna i rättegången om den uppmärksammade skottlossningen mot nattklubben Harrys. En man från Skövde står medåtalad.
Tre män år åtalade för försök till mord och framkallande av fara för annan.
Skara Hästsatsningen utanför Skara ska kunna gynna hela dressyrsporten i Skaraborg. Louise Albansson har sedan i somras byggt för att förverkliga sin dröm. Nu beviljas hon pengar ur Landsbygdsfonden för projektet Hjorthaga ridanläggning.