Ida Larsson, 17, är fostrad i Skövde IBF och har flera år i klubbens ungdoms- och juniorled bakom sig. Under den gångna säsongen lyftes Larsson upp i A-laget. 17-åringen hann med 20 matcher och fem (2+3) poäng i division 1. Hon representerade även Västergötland i årets upplaga av SDF-SM.

Nu väntar spel med Fröjereds IF i allsvenskan kommande säsong.

– Jättekul att Ida vill utmana sig själv och ta steget upp för spel i allsvenskan med oss i Fröjered. En ung spelare med rätt temperament, jobbar hårt och har vinnarskallen på rätt ställe. Den typen av spelare är alltid intressanta och viktiga att ha i ett lag. Vi tror hon kommer utvecklas mycket i Fröjered framöver, kommenterar FIF:s sportgrupp i ett inlägg på klubbens hemsida.

Ida Larsson blir Fröjereds fjärde värvning inför säsongen 2019/2020. Sedan tidigare är Julia Thunander, Ebba Friberg och Ida Ödéhn också klara för spel i klubben nästa säsong.

LÄS MER: Schönning klar för JIK: "Känns som rätt steg för mig att ta"

Annons