Villa Lidköping har lagt en väldigt viktig pusselbit till truppbygget för nästa säsong.

Den egna produkten Martin Karlsson har kritat på ett kontrakt som sträcker sig över två år.

– Villa är klubben i mitt hjärta och jag har varit en stor supporter sedan jag föddes. Jag ser det nästan som min livsuppgift att ta klubbens första guld. Att Villa också är den ledande klubben i bandysverige på de flesta plan och har ett grymt stöd på läktaren gjorde att valet var självklart, säger Martin Karlsson till klubbens hemsida.

Även Villa Lidköpings klubbchef Jonas Johansson är nöjd med kontraktet.

– Martin går ju från klarhet till klarhet, underbart med en spelare som har gått från bandyskolan upp till vår seniorverksamhet, där han dessutom är med och är drivande och viktig för oss i vårt spel. Sedan är inte Martin på något sätt färdig, han har många delar han ska fortsätta att utveckla för att bli så bra som vi tror att han kan bli. Det är en otrolig talang som är målmedveten, pådrivande och en spelare som verkligen vet vad han vill med sin bandy, säger han till klubbens hemsida.