På lördag den 25 mars invigs transäsongen. Då väntar ett festligt firande vid Trandansen med tal, skönsjungande körer, guidning med expert och tipspromenad.

Men huvudakt blir Kass Humors framträdande. Den skaraborgska humorgruppen som gjort succé med sina youtube-filmer och programmet Uti bôgda i Sveriges television får nu chansen att framföra sin senaste hit, låten Trana live.

— Det är ett nytt grepp vi tar, säger Skaras turischef Marie Wennerholm.

— Vi provar att vara lite humoristiska, så får vi se. Det är ett sätt att jobba med stoltheten för vår bygd, fortsätter hon.

Kass Humor brukar ju använda sig av klassisk bondkomik och bred dialekt.

I nya låten Trana sjungs det om den dansande fågeln som varje år gästar vår bygd. Men om medlemmen Bill Granath ska vara lika lättklädd under invigningen som i musikvideon, det förtäljer inte historien. Men videon kan du se här intill.