Fyra av fem deltävlingar räknades och inför finaltävlingen var Mariestads Emma Jonsson och Varas Bernth Granlund redan klara mästare i dam- respektive veteran-klassen.

Bernth nöjde sig inte med detta. Han vann också på Grevbybanan i suverän stil. Skövdes Conny Persson utmanade i början av finalen, men drabbades sedan av motorras.

Resultat

Folkrace, Finaltävling i Skaraborgscupen, Grevbybana, Mariestads MS / Fägre MK, 28/9:

A-..

Resultat

Folkrace, Finaltävling i Skaraborgscupen, Grevbybana, Mariestads MS / Fägre MK, 28/9:

A-final, Damer: 1) Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund, Saab, 2) Amanda Kvarnström, MK Ran Askersund, Saab, 3) Jennie Emanuelsson, Orust BK, Opel, 4) Julia Johansson, SMK Trollhättan, Saab, 5) Natalie Levin, Mariestads MS, Volvo, 6) Alice Wass, Vara MK, Saab.

B-final, Damer: 1) Alice Wass, Vara MK, Saab, 2) Emma Jonsson, Mariestads MS, Saab, 3) Wilma Kjellqvist, Carlsborgs MK, Saab, 4) Estelle Rosendahl, Bohus Racing, Volvo, 5) Emelie Larsson, MK Ran Askersund, Volvo, 6) Michaela Logård, Tidaholms MK, Opel.

A-final, Juniorer: 1) Filip Sjödin, Toarps MK, Saab, 2) Alexander Björklund, Fjugesta MS, Saab, 3) Ebba Karlsson, Hallsbergs MK, Saab, 4) Sofie Hagrydh, Vara MK, Volvo, 5) Casper Granfors, Eskilstuna MK, Alfa Romeo, 6) Erik Johansson, Mariestads MS, Volvo.

B-final, Juniorer: 1) Sofie Hagrydh, Vara MK, Volvo, 2) Sanna Emanuelsson, Orust BK, Opel, 3) Klara Nylin, MK Ran Askesund, Saab, 4) Jonathan Sandin, Bohus Racing, Saab, 5) Benjamin Wennberg, Alingsås MK, Volvo, 6) Lucas Helin, Tibro MK, Opel.

A-Final, Veteraner: 1) Bernth Granlund, Vara MK, Saab, 2) Ronnie Bergqvist, Vara MK, Saab, 3) Magnus Fransson, Fjugesta MS, Opel, 4) Kenth Larsson, Tibro MK, Opel, 5) Birger Samuelsson, Alingsås MK, Volvo, 6) Conny Persson, Skövde MK, Saab.

A-final, Seniorer: 1) Jesper Granfors, Eskilstuna MK, Saab, 2) Dan Rhodin, SMK Trollhättan, Volvo, 3) Joakim Stenström, Torslanda MK, Saab, 4) Marcus Karlsson, Vara MK, Saab, 5) Tobias Johansson, Karlstads MC-Bil, Saab, 6) Pierre Karlsson, Karlstads MC-Bil, Opel.

B-final, Seniorer: 1) Pierre Karlsson, Karlstads MC-Bil, Opel, 2) Jimmy Lindberg, Alingsås MK, Saab, 3) Daniel Klang, Skövde MK, Peugeot, 4) Mikael Granqvist, Vara MK, Saab, 5) Rickard Karlsson, Skövde MK, Saab, 6) Mikael Ericsson, SMK Trollhättan, Saab.

C-final, Seniorer: 1) Daniel Klang, Skövde MK, Peugeot, 2) Fredrik Westerberg, Mariestads MS, VW, 3) Kjell-Åke Eriksson, Vara MK, Saab, 4) Örjan Kjellqcist, Carlsborgs MK, Saab, 5) Linus Johansson, Alingsås MK, Volvo, 6) Anders Börjesson, Alingsås MK, Volvo.

D-final, Seniorer: 1) Anders Börjesson, Alingsås Mk, Volvo, 2) Patrik Grönlund, Degerfors RC, Opel, 4) Simon Norman, Falköpings MK, Saab, 5) Robert Medin, Mariestads MS, Volvo, 6) Magnus Karlsson, Vara MK, Volvo.

Slutställning i Skaraborgscupen:

Damer: 1) Emma Jonsson, Mariestads MS, 107, 2) Estelle Rosendahl, Bohus Racing, 91, 3) Ebba Johansson, Skövde MK, 88, 4) Michaela Logård, Tidaholms MK, 85, 5) Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund, 75, 6) Alice Wass, Vara MK, 73, 7) Sandra Johansson, Vara MK, 72, 8) Charlotte Bertelsen, Alingsås MK, 56.

Juniorer: 1) Filip Sjödin,Toarps MK, 116, 2) Erik Johansson, Mariestads MS, 100, 3) Jonathan Sandin, Bohus Racing, 97, 4) Sofie Hagrydh, Vara MK, 90, 5) Sanna Emanuelsson, Orust BK, 89, 6) Benjamin Wennberg, Alingsås MK, 78, 7) Albin Naumer, Kullings MS, 75, 8) Arvid Höglund, Vara MK, 73.

Veteraner: 1) Bernth Granlund, Vara MK, 118, 2) Birger Samuelsson, Alingsås MK, 103, 3) Kenth Larsson, Tibro MK, 102, 4) Billy Andersson, Tidaholms MK, 96, 5) Conny Persson, Skövde MK, 95, 6) Kent Andersson, Vara MK, 88, 7) Ronnie Bergqvist, Vara MK, 84, 8) Vesa Ollila, Bohus Racing, 77.

Seniorer: 1) Joakim Stenström, Torslanda MK, 107, 2) Marcus Karlsson, Vara MK, 101, 3) Andreas Zälle, Lidköpings MSF, 93, 4) Rickard Tomingas, Alingsås MK, 78, 5) Mikael Granqvist, Vara MK, 60, 6) Tobias Johansson, Karlstads MC-Bil, 57, 7) Daniel Rang, Vara MK, 57, 8) Magnus Robertsson, Lidköpings MSF, 52.

Annons