BA16: Johan Lundqvist, för flit, Alexander Nordqvist för gott kamratskap, Mahdi Rezai, för goda kunskaper i bygg och anläggning, Linus Strandäng, för flit och goda kunskaper i Sveriges byggindustrier, Willy Svensson, för goda kunskaper i byggnadsplåtslageri samt idrott, Sanne Ålander, från Frimurarföreningen i Skövde samt för gott kamratskap.

BF18: Felicia Thorn, för goda kunskaper i barn- och fritidsämnen.

EE18: Oliver Johansson, för flit, Kevin Nielsen, för flit.

EK16: Alaa Abd El Aziz, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen, Julia Hellkvist, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen, Emanuel Håkansson, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen samt naturkunskap och väl utfört gymnasiearbete från Sparbanken Skaraborgs skolstipendium, Frida Karlsson, för goda kunskaper i idrott, Lana Mowed, för goda kunskaper i ekonomiska ämnen samt svenska som andraspråk, Matilda Pettersson, för väl utfört gymnasiearbetet från Sparbanken Skaraborgs skolstipendium.

EK17: Hugo Eliasson, för goda kunskaper i företagsekonomi samt samhällskunskap, Stina Jern Karlsson, för goda kunskaper i samhällskunskap, Wilma Olausson, för goda kunskaper i samhällskunskap, Linus Strand, för goda kunskaper i företagsekonomi.

Annons

ES16: Linda Arvidsson, för goda kunskaper i dans, Jennifer Boström, för goda kunskaper i dans samt idrott och hälsa, Alexandra Dahlqvist, för goda kunskaper i teater samt svenska, Filippa Frick, för goda kunskaper i konstarterna och samhället samt svenska, Lisen Johansson, för flit, Ebba Johansson-Qvick, för goda kunskaper i dans, Jonna Josefsson, för gott kamratskap samt goda kunskaper i svenska, Emma Lopez Brolin, för goda kunskaper i dans, Moa Löfberg, för goda kunskaper i dans samt naturkunskap, Nora Rydberg, för goda kunskaper i dans, Ah Ta Yaw, för goda kunskaper i teater.

ES17: Hussein Akbari, för goda kunskaper i engelska, Vera Dahl, för goda kunskaper i historia.

ES18: Emily Henricsson, för goda kunskaper i naturkunskap, Tuva Kjellsson, för goda kunskaper i naturkunskap, Alva Wadman, för goda kunskaper i naturkunskap.

FT16: Linus Nyborg, för flit/Adalvard, Hampus Lindstedt Karlsson, för gott kamratskap.

HA17: Amanda Gillberg, för flit, Moa Häljebo, för goda kunskaper i utställningsdesign, Tove Lind, för flit, Moa Lundberg, för goda kunskaper i personlig försäljning, Tova Storm Anund, för flit samt kamratskap.

IB16: Clara Andersson för gott kamratskap, Alma Eldelid, från Ernst Carlsson samt för goda kunskaper i engelska samt fysik, Helmer Erlandsson, för goda kunskaper i engelska, Cornelia Graje, för goda kunskaper i historia, David Högman, för goda kunskaper i engelska samt kamratskap, Agnes Ingemarsson, för goda kunskaper i kem, Julia Ivarsson, för gott kamratskap, Frida Landegren, för goda kunskaper i kemi, psykologi, biologi samt matematik, Alva Lindström, för goda kunskaper i engelska samt historia, Elsa Nordström, för goda kunskaper i Historia, engelska samt svenska, och Frimurarföreningen i Skövde, Jonas Planck, för goda kunskaper i historia samt svenska, Ebba Råhnängen, för goda kunskaper i svenska, Alexander Thorstensson, för goda kunskaper i matematik.

IB17: Matilda Morin, för fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa), Victoria Neubacher, för fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa), Linnea Hösli, för fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa).

IMPRE: Maya Al Shaabi, för flit, Hanaf Mohamed, för flit/Adalvard, Fardous Mohamed, för flit/Adalvard.

MOP16: Eskil Fägerblad, för goda kunskaper i idrott, Johanna Johansson, för goda kunskaper i musikämnen, Vilgot Millton, för goda kunskaper i musikämnen, Samuel Nilsson, för gott kamratskap, Gustav Ytterberg, för flit samt naturkunskap.

NA16: Albin Appell, för goda kunskaper i idrott, matematik samt kemi, biologi och fysik, Stina Jacobson, får Idrottsskölden, Lovisa Jakobsson, för goda kunskaper i biologi, Emma Johansson, för flit samt matematik, Jamie Mersh, för goda kunskaper i engelska, matematik samt fysik, kemi och biologi, Hedvig Sandstedt, för goda kunskaper i idrott samt matematik, Melker Sennelöv, för goda kunskaper i fysik, Gabriel Shamoun, för goda kunskaper i matematik, spanska, flit samt svenska som andraspråk, Alina Wåhlberg, för goda kunskaper i matematik.

NA17: Korab Berisha, för goda kunskaper i moderna språk Tyska, Karin Ålander, för goda kunskaper i moderna språk franska samt fortsatta studier i Frankrike (genomförd utbytesresa).

SA16: Carolina Ahlgren, för goda kunskaper i samhällsämnen, Josefine Albansson, för goda kunskaper i medieämnen, Fanny Erlandsson, för goda kunskaper i svenska, historia, religion, samhällsämnen samt engelska, Vilgot Gustafsson, för flit/Adalvard, Saga Hjertén, för goda kunskaper i engelska, samhällsämnen, historia, idrott och religion samt Ernst Carlsson, Saga Pettersson, för goda kunskaper i engelska samt flit, Ludvig Prytz Olsson, för gott kamratskap, Lina Rådström, för goda kunskaper i religion samt samhällsämnen, Salem Tedla, för gott kamratskap, Kajsa Tholin Börjefors, för goda kunskaper i samhällsämnen, religion samt svenska, Jeanette Viklund, för goda kunskaper i samhällsämnen samt religion.

TE16: Oscar Larsson, för goda kunskaper i idrott samt matematik.

TE17: Pontus Grönlund Plöen, för folkbokföringsort Synnerby, Philip Robertsson, för goda kunskaper i programmering, Ahmed Seed Abdullahi, för flit.

TE18: Lars Johansson, för gott kamratskap.

VO16: Nina Andersson, från Skara kommun - Goda kunskaper i vårdämnen, Saynab Farah, från Skara kommun - Goda kunskaper i vårdämnen, Eleonora Fazlijaj, från Skara kommun - Goda kunskaper i vårdämnen, Halimo Hassan Mahamud, från SkaS (Skaraborgs sjukhus) - Goda kunskaper i vårdämnen, Tanya Mustafa, för goda kunskaper i vårdämnen.

Lunds universitet: Ellen Rangsjö, från Ossian Mellin, Erik Nyberg, från Ossian Mellin.

Uppsala universitet: Cornelia Tell, från Ossian Mellin, Jonas Bredelius, från Ossian Mellin, Johanna Beskow, från Ossian Mellin.

Reservation för eventuella felaktigheter.