Ardala höll undan i derbyt – vann inför storpubliken
FOTBOLLSegrande tränare, men också matchhjälte. Viktor Berntsson satte matchavgörande 1-0 när hans Ardala GoIF slog Skara FC inför 550 åskådare på Ardala IP.
SkaraborgDet började på allvar för ett par år sedan och kallas för ”vishing”. En bedragare ringer och lyckas lura till sig koder och inloggning för att kunna tömma konton.
– Vi har svårt att nå ut och behöver hjälp, säger Anna-Karin Kjellgren på bedrägerisektionen i polisregion Väst.
LEKSANDNu är männen bakom "Euphoria" tillbaka på festivalscenen.
Thomas G:son och Peter Boström har skrivit låten till The Lovers Of Valdaro.
– Det är ett bidrag som blandar danspop med lite syntar, säger Thomas G:son till tidningen.
SkaraSportlovsveckan på museet inleddes med korvgrillning, deckarjakt och hjärttillverkning och avslutades med tillverkning av insektshotell.
– Jag hoppas att jag får en jättestor tusenfoting som bor i mitt hotell, säger Tymoteusz Kwiatowski,
INNEBANDYPå söndag kan Skara IBK vinna serien och ta steget upp till division 2.
Och som uppladdning inför låter vi er läsare lära känna spelarna lite mer privat.
√ Vem är svärmorsdrömmen?
√ Mest fåfäng?
√ Smartast?
…och mycket mer.
Spana in tv-klippet!
KällbyDafgårds populära outletbutik kommer tillbaka. Matjätten som främst gjort sig känd för sin färdigmat bygger nu på den nya butiken som väntas dra mycket kunder till Källby.
Skara Bert Karlssons företag Rullebo bjuder nu in kommunstyrelsens ledamöter till visning av villavagnarna på Stora Ekeberg. Det i hopp om att få tillstånd för att kunna hyra ut dem och utveckla hela området. Men inbjudan kommer också med en form av ultimatum - där härbärge i den stora fastigheten är ett alternativ - om bygglovet inte går igenom.
ISHOCKEYToppmöte, länsderby och storpublik.
Då var det minst sagt svallande känslor i slutskedet av Skara IK mot Tidaholm.
Se situationerna i tv-klippet.
Artikel 2 av 9
Polisen varnar för ”vishing”-bedragarna: Prata med era äldre!