Annons

Annons

Annons

Jonas Jeopardy-resa

Finaldags för Jonas von Essen: ”Kommer ge allt jag har”

På måndag kväll står allt på spel. Då tävlar hedersskaraborgaren och den tvåfaldige minnesvärldsmästaren Jonas von Essen i finalen av Jeopardys kändisspecialturnering.

– Jag siktar högt – det finns ingen poäng med att hålla tillbaka, säger han inför programmet.

Jonas von Essen gjorde sina motståndare chanslösa under sin första deltävling och lyckades överraska från botten till toppen i semifinalen. Nu är det många som väntar spänt på hur går för honom i den stora finalen på måndag. Han får dessutom hejarop från flera skaraborgare när han besöker Skövde stadsbibliotek.

Bild: Julia Kråklind

Annons

Han har krossat Muren, överlistat Smartare än en femteklassare, kammat hem en andraplats i Talang och vunnit en miljon i Postkodmiljonären. Ska den egentitulerade frågesportsnörden Jonas von Essen även bli en svensk Jeopardy-mästare bland säsongens tävlande kändisar? Det får vi reda på under måndagskvällen. Ett som är säkert i alla fall är att han siktar på en vinst.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan