Annons

Annons

Annons

Skara

Startbesked för efterlängtad renovering: ”Det har vi väntat på länge”

Efter lång väntan har beskedet äntligen kommit. Nu ska de gamla lokstallarna vid museijärnvägen få nytt tak.

– Det har vi väntat på länge. Taket läcker som ett såll, säger Thomas Roth, ordförande i föreningen Skara-Lundsbrunns järnvägar.

Papptaket på lokstallarna i Skara är helt utslitet och måste bytas. Nu ska det ske, efter att renoveringen fått starttillstånd i kommunstyrelsen. Thomas Roth, ordförande i föreningen Skara-Lundsbrunns järnvägar konstaterar att det inte är en dag för tidigt.

Bild: Marianne Carlsson

Annons

Lokstallarna har ett papptak som sett sin bästa tid för länge sen. Senaste omläggningen gjordes för 40 år sedan, efter att Skara kommun tagit över ägandet av fastigheterna från Statens Järnvägar, SJ. Därefter har inget hänt.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan