Annons

Annons

Annons

Mordet på Dotorpsgatan

Dömdes för mord på Nancy Fayad – nu överklagas domen

Den 42-årige mannen dömdes i tingsrätten till livstids fängelse, för att ha mördat Nancy Fayad i sin lägenhet i Falköping i november. Nu överklagar han domen genom sin advokat, som yrkar på ett tidsbestämt fängelsestraff.

Text

En 42-årig man dömdes i Skaraborgs tingsrätt för mord och brott mot griftefriden i samband med att Nancy Fayad berövades livet i Falköping. Nu har han överklagat domen, genom sin advokat. Överklagandet rör påföljden, där mannen vill ha ett tidsbestämt fängelsestraff, snarare än livstid.

Annons

Skaraborgs tingsrätt kom fram till att mordet var särskilt hänsynslöst, med tanke på den svåra smärta, rädsla och dödsångest som 42-åringens offer måste ha känt. Detta bidrog till påföljden livstids fängelse istället för ett tidsbegränsat straff.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan