Annons

Annons

Annons

Mordet på Dotorpsgatan

Livstids fängelse för mordet på Nancy Fayad: ”Ett mycket medvetet handlande”

Livstids fängelse blir straffet för den nu 42-årige man som mördade Nancy Fayad i Falköping i november i fjol. Han döms för mord och brott mot griftefriden.

”Hela hans agerande efter gärningen i lägenheten vittnar om ett mycket medvetet handlande”, skriver tingsrätten i sin dom.

Text

Skaraborgs tingsrätt dömer en 42-årig man till livstids fängelse för mordet på Nancy Fayad i Falköping i november. Tingsrätten bedömer att gärningen var planerad och ifrågasätter 42-åringens påståenden om att han drabbats av en blackout och inte kan minnas vad som hände vid tidpunkten för mordet.

Bild: Josefine Hektor

Annons

Skaraborgs tingsrätts dom meddelades under tisdagens förmiddag och går i linje med vad åklagare Berit Andreasson har yrkat på.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan