Annons

Annons

Annons

Debatt
Moderaterna värnar svensk matproduktion

Den socialdemokratiska regeringens handlingsförlamning hotar inte bara vår säkerhet utan också vår livsmedelsförsörjning.

Detta är ett debattinlägg.Skribenterna svarar för åsikterna.

Riksdagsledamot Sten Bergheden (M) skriver att moderaterna tagit ett initiativ i riksdagen och försökt samla fler partier runt ett kraftfullt krisstöd till lantbruket och landsbygden – bland annat 3 miljarder till kött- och äggproduktion.

Bild: Arkivbild, Scanpix

Annons

Trots tydliga direktiv från riksdagen att underlätta för en ökad matproduktion i Sverige så gör regeringen inget utan man har istället ägnat sig åt att försöka försvåra ytterligare för landsbygden och vårt lantbruk och skogsbruk. Av livsmedelsstrategin som antogs 2017 har ingenting hänt. Fortfarande är varannan matbit importerad och lantbruket hamnar ständigt i kris på grund av orimligt höga skatter och en växande byråkrati. När nu kriget i Ukraina rasar så märks vår sårbarhet när bränslepriserna stiger ytterligare, transportkostnaderna stiger och Sverige måste förlita sig på 50 procent importerad mat.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan