Annons

Annons

Annons

Annons

Annons

Läsartext
Tre litografier signerade Birger Sandzén på auktion

Birger Sandzén är kanske den mest välkände västgötske konstnär vars konstnärskap skedde i Amerika. Född i en prästsläkt i Blidsberg 1871 och senare i Järpås kom han att studera i Skara skola. Han bodde bland annat i det så kallade Djäknestallet, där fortfarande ett rum minner om hans tid där.

Detta är en läsartext.

Birger Sandzén är kanske den mest välkände västgötske konstnär vars konstnärskap skedde i Amerika På bilden en signerad bild av ett cederträd och en klippa. Bladet med dess landskap är utfört i USA.

Annons

Efter konststudier med bland annat Anders Zorn som lärare flyttade Birger Sandzén på 1800-talets slut till staden Lindsborg i Kansas där han arbetade som lärare.

Läs vidare med Digital!

8 kri veckan i 8 veckor

Läs dina lokala nyheter för 8 kr/vecka i 8 veckor - du betalar 32 kr/månad. Därefter tillsvidare 129 kr/månad.

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla lokala nyheter på vår sajt och nyhetsapp.
  • Läsarshoppen med mängder av erbjudanden – spara tusenlappar!
  • Ingen bindningstid - säg upp när du vill.
Vi är en del av Bonnier News (559080-0917)
Betalningar hanteras av Klarna

Nästa artikel under annonsen

Hej! Vi använder cookies.
Vi gör det för att förbättra funktionaliteten på sajten, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att allt fungerar som det ska.
Vår policy