Annons

Annons

Annons

Coronaviruset 2020-2022

Då inleds vaccinationen av barnen – och dos 3 för de äldre

Nu står det klart när vaccinationen av barn från 12 års ålder inleds, och att det är i skolorna som den främsta insatsen kommer att ske.

– Det är en trygg plats, och är den största utgångspunkten för att kunna ge jämlik vård, säger Kristine Rygge, vaccinsamordnare.

Samtidigt inleder man vaccinationsomgång 3 för de äldsta i samhället.

Riktade insatser på bland annat Liseberg ska få fler unga att känna sig trygga med vaccinationen. Arkivbilder.

Bild: TT

Annons

Under de gångna veckorna har Västra Götalandsregionen tagit ett hårdare grepp om vaccinationsarbetet – det har skickats ut sms med påminnelser och man har planerat den stora vaccinationsdagen. Redan i förra veckan kunde man också konstatera att insatserna har gett resultat, med flera tidigare vaccinsvaga grupper som nu har vaccinerats.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan