Annons

Annons

Annons

Kritiken i Skaras kommuntopp

M vill inte svara på om KD:s funderingar kommer leda till förändring: ”Den som stökar till får också rensa upp”

För en vecka sedan berättade Kristdemokraterna att man formulerat en rad funderingar till Moderaterna med anledning av den kritik som riktats mot Skaras KSO. Partiets ordförande Mikael Börjesson uttryckte att man inom Alliansen behöver fundera över hur man kommunicerar och ta reda på om det finns bristande tillit på fler nivåer, men där tar det stopp.

– Har man inte läst frågorna har man heller inte rätt att få reda på svaren, säger Lotta Grönlund Plöen (M).

Lotta Grönlund Plöen (M) vill inte svara på vad de funderingar som KD lyft mot bakgrund av den kritik som framkommit mot Skaras KSO, kommer mynna ut i. ”Tror du att vi kommer sammanställa ett papper till dig, hålla en manifestation?”

Bild: Josefine Hektor

Annons

Som tidningen tidigare kunnat berätta har Kristdemokraterna i Skara vänt sig till Moderaterna med en rad funderingar med anledning av de uppgifter som framkommit i media den senaste tiden.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan