Annons

Annons

Annons

Skövde Centrum

Glädjebeskedet till högskolan – 400 nya utbildningsplatser: ”Vi vill växa”

400 nya utbildningsplatser under 2021, en utökning på tio procent. För Högskolan i Skövde innebär förslaget till höstbudget efterlängtade besked.

– Vi vill växa och utbilda fler i Skaraborg, det finns för lite tillgång till högre utbildning här, säger rektorn Lars Niklasson som under flera år kämpat för att kunna låta högskolan växa.

Lars Niklasson, rektor på Högskolan i Skövde, har sedan han blev rektor kämpat för att få ökade anslag och kunna utbilda fler i Skövde. I förslaget till höstbudgeten ger därför väldigt glädjande besked med cirka 400 nya utbildningsplatser 2021, en del av dem permanenta.

Bild: Jan Andersson

Annons

För Högskolan i Skövde är förslaget till höstbudget ett glädjebesked. För att fler ska kunna studera vid universitet och högskolor har regeringen föreslagit att lärosätena tillförs drygt 1,7 miljarder kronor under 2021 motsvarande nästan 19 000 helårsstudenter, varav cirka 5 500 är permanenta. Högskolan i Skövde är ett av lärosätena som får ta del av satsningen.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan