Vädret visas i samarbete med
  1. 18°
  2. 16°

M vill samarbeta över gränserna

Skara Skaras moderata fullmäktigegrupp ska träffa sina partikollegor från Skövde. Ämnet är samarbete över kommungränsen. "Varför kan man till exempel inte dela på hemvården", undrar Joakim Grundin.

Bjarne Pettersson, regionchef i Skaraborg på Västsvenska handelskammaren är bekymrad. Om Skaraborgs tillväxt inte ska sakta in måste fler företag, arbeten och utbud centraliseras till Skövde som måste växa till en storstad på 70 000 personer.

Detta säger han i Radio Skaraborg.
Skaramoderaten Joakim Grundin håller med.
Vad vinner Skara på att Skövde växer?
- Det bygger på samma svåra princip som att det är bra att Stockholm, Göteborg och Malmö växer. Hela regionen gynnas.

Om jobben finns i Skövde kan ändå bostadsorten bli Skara och arbetspendlingen öka. Den lilla orten får fler invånare och högre skatteintäkter.
- Så fungerar det i Stockholm, säger Joakim Grundin.
Han tror även att allt mer administration (även kommunal) bör koncentreras.

- Om hemvården i Skara måste åka långt för att nå någon enstaka person i Öglunda kanske man kan samverka med Skövde som har närmare.
Samhällsbyggnadsfrågor, räddningstjänst och socialjour är annat man kan dela på mellan kommunerna i Skaraborg. Något som hittills har varit svårt i praktiken.
- Visst finns prestigen men inte så tydligt längre, tycker han.